Our Gallery

Contact Info

Stone Taş Ürünler Ve Özellikleri

Stone Taş Ürünler ve Özellikleri
– Stone Taş ürünler, doğanın milyonlarca yılda oluşturduğu güzellik, doğallık ve estetiği, yaşam alanlarına taşımak için üretilmiş ürünlerdir.. Bu ürünlerde gerçek doğallığı bütün çıplaklığıyla hissetmek ana unsurdur.

– Doğal taşın sahip olmadığı birçok avantajı beraberinde getiren ürünler, kullanıcılara  uygulama ve imalat aşamasında çok fazla kolaylık sağlayacaktır. Ürünler, hafif agrega, yüksek mukavemetli portlant çimento ve inorganik demir oksit boya pigmentlerinden oluşmalıdır.. Bünyelerindeki hafif agrega sayesinde; 1 m2 de yaklaşık 30-40 kg ağırlığa sahiptir. Bu özelliği ile hem taşıma ve depolamada, hem de uygulamada büyük rahatlık sağlar.

– Ürünlerin hafif olması, yapınızın deprem gibi kritik durumlarda davranışını olumsuz etkilememektedir ve olası riskleri ortadan kaldırmaktadır. Hafif olmasının yanında, tasarım aşamasında birbirine uyumlu olarak dizayn edilmesi ve istenildiğinde kolayca uygun ölçüye getirilebilmesi, bu tarz ürünlerin uygulanmasında doğal taşa göre çok daha hızlı ve az maliyete neden olur. Ayrıca yapısındaki boşluklu hafif agregalar, yapılarınızda ses ve ısı yalıtımı sağlanmasına katkıda bulunur.

-Bu ürünlerin  içerisindeki yüksek mukavemetli (425 kgf/cm2) çimento, taşın genelinde ve yüzeyinde yeterli bir dayanım sağlaması için gereklidir.

– Bu ürünlerinin kalınlıkları 2 – 3.5 cm arasında değiştiği için uygulama yaptığınız mekanlarda gereksiz yer kayıplarıyla karşılaşmazsınız. Duvarlara yapışan kısmı düz olduğu için, tüm uygulamada düzenli ve estetik bir görünümü herhangi ekstra bir işlem yapmadan sağlanır.

 Yapıştırıcı Malzemenin Hazırlanması
1. Gereken Taş Miktarının Belirlenmesi

a- Gerekli Sena Stone ürünlerinin miktarını belirlemek için; ilk önce, uygulama yapılacak yüzeyin alan ölçülerini bulmalısınız. Bu yüzeyin uzunluğunu ve yüksekliğini ölçünüz; bu iki değeri çarparak alan ölçülerini bulunuz. Eğer bu yüzeyde pencere, kapı ya da başka bir boşluk var ise, bu boşlukların da alan ölçülerini toplam alan ölçülerinde çıkarınız.

b-     Uygulama yapılacak yapıda dış köşe var ise, köşenin yüksekliğini ölçerek gerekli köşe taşı miktarını belirleyiniz.

c-    Siparişlerinize, fire payını da göz önünde bulundurarak, % 3 ilave yapmanız daha doğru olacaktır.

2. Gereken Araç gereçler

– El arabası, kürek, mala, lastik tokmak, su terazisi, jet taşı, metre, sıva malası, fırça, kerpeten, mastar, derz torbası ve tahta çubuk.

3. Uygulama Yüzeyinin Hazırlanması

a- Tuğla, beton ve sıvalı yüzeylere direk; pürüzsüz beton, boyalı ve kirli yüzeylerin üzerine ise çekiç vb. aletler ile çentikler oluşturularak uygulama yapılır. (Amacınız yapıştırıcının iyi tutunmasını sağlayacak yüzeyi oluşturmak olmalıdır.)

b- Metal, ahşap, alçı panel , polistren levhalar ve betopan yüzeylere, Sena Stone ürünlerini yapıştırmadan önce, rabis teli veya duvar filesi; gergin ve yüzeye paralel biçimde monte edildikten sonra, uygun yapıştırıcı ile sıvanır. Hava şartlarına göre sıvanan yüzeyin 1 gün kuruması beklenir. Artık duvar yüzeyimiz taşların montajı için hazır hale gelmiştir.

4. Yapıştırıcı Malzemenin Hazırlanması

a- Seramik yapıştırıcısı

b- Portland çimento ve ince sıva kumu (mil kum) karışımı ile yapıştırabilirsiniz. Yapıştırıcı malzemenize yeterli miktarda su ilave ediniz. Mala, kürek yardımı ile karıştırarak uygun kıvama getiriniz. Hazırlayacağınız harç, koyu krem halini alana kadar bu işlemi yapmalısınız. Çok kıvamlı harçlar gerekli bağlayıcılık özelliğini sağlayamaz, çok sulu harçlar ise güçsüz ve düzensiz olur.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×